Dbamy o prawa człowieka
Polityka Przestrzegania Praw Człowieka
Zakład Poligraficzny POL-MAK Spółka z Ograniczona odpowiedzialnością (dalej: POL-MAK) jest jednym z największych europejskich producentów ozdobnych artykułów papierniczych, który od lat wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Ochrona i poszanowanie wszystkich uznanych międzynarodowo praw człowieka i krajowych regulacji prawnych stanowią jeden z fundamentów działalności POL-MAK oraz mają zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego rozwoju POL-MAK i społeczności, w których działamy.
Niniejsza Polityka Przestrzegania Praw Człowieka (dalej: Polityka) określa kluczowe zasady działań, zachowań i regulacji obowiązujących w POL-MAK, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z dbałością o przestrzeganie praw człowieka w całym procesie tworzenia wartości, tj. wewnątrz organizacji oraz w relacjach z interesariuszami zewnętrznymi w łańcuchu dostaw. POL-MAK nie toleruje żadnych form łamania praw człowieka czy przepisów związanych z prawem pracy, także wśród dostawców surowców i producentów.
Celem Polityki jest skuteczna ochrona praw człowieka i stworzenie organizacji wspierającej różnorodność, w której pracownicy i interesariusze zewnętrzni są traktowani z godnością i szacunkiem, a relacje biznesowe budowane w sposób przejrzysty i uczciwy.
W zakresie ochrony praw człowieka POL-MAK robi więcej niż to, do czego obliguje nas prawo krajowe. Jesteśmy sygnatariuszem inicjatywy United Nations Global Compact (dalej: UNGC) i realizujemy dziesięć zasad UNGC w dziedzinach praw człowieka, standardów pracy, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Ponadto zostaliśmy sygnatariuszem Karty Różnorodności – międzynarodowej inicjatywy wspieranej przez Komisję Europejską.
W POL-MAK respektowanie praw człowieka przez współpracujące z nami podmioty w bezpośrednio oraz pośrednio prowadzonej działalności jest istotnym czynnikiem branym pod uwagę przy nawiązywaniu współpracy. Na mocy „Kodeksu postępowania Dostawców Zakładu Poligraficznego POL-MAK” wymagamy, aby działania dostawców były zgodne z najwyższymi standardami etyki biznesowej oraz przestrzegały obowiązującego prawa i międzynarodowych norm. Podejmujemy starania, aby zwiększać świadomość naszych dostawców w kwestiach związanych z prawami człowieka w ich działalności, z zachowaniem prawa do przeprowadzania kontroli w celu sprawdzenia, czy te prawa są przestrzegane.
Nasze zobowiązania
Zobowiązujemy się do przestrzegania krajowych regulacji prawnych i wszystkich uznanych na arenie międzynarodowej praw człowieka, które mają związek z naszą działalnością, a w szczególności Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczącej podstawowych zasad i praw w pracy, Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, tj. dokument ramowy Organizacji Narodów Zjednoczonych „Chronić, szanować i naprawiać”, Konwencji w sprawie likwidacji dyskryminacji kobiet, Konwencji o prawach dziecka, Międzynarodowej konwencji o ochronie praw wszystkich pracowników migrujących i członków ich rodzin, Dziesięciu Zasad UNGC i Karty Różnorodności.
W przypadku, gdy występują różnice w prawie krajowym i odpowiednich międzynarodowych prawach człowieka, staramy się przestrzegać bardziej wymagającej normy. W przypadku konfliktu między prawem krajowym a odpowiednimi standardami praw człowieka, będziemy przestrzegać prawa krajowego, jednocześnie szukając sposobów na poszanowanie międzynarodowych praw człowieka w jak największym stopniu.
Polityka jest uzupełnieniem „Kodeksu Etycznego Zakładu Poligraficznego POL-MAK” oraz „Kodeksu Postępowania Dostawców Zakładu Poligraficznego POL-MAK”.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Troska o bezpieczeństwo i higienę pracy pracowników w całym naszym łańcuchu wartości stanowi dla nas najwyższy priorytet, a także odzwierciedla nasze zaangażowanie w ochronę fundamentalnych praw człowieka. POL-MAK dba o stworzenie bezpiecznego i zgodnego z zasadami higieny środowiska pracy dla wszystkich swoich pracowników, starając się eliminować wszelkie zagrożenia dla zdrowia i życia oraz zapobiegać wypadkom i poważnym urazom. Więcej informacji na ten temat zawiera „Polityka Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Zakładu Poligraficznego POL-MAK Sp. z o.o.” oraz nasze inne regulaminy wewnętrzne. Spełniamy nasze obowiązki wynikające z prawa i angażujemy się w różne działania oraz inicjatywy mające na celu zapobieganie wypadkom, pożarom, a także innym niepożądanym incydentom.
Godne warunki pracy i wynagradzania
Kierujemy się zasadą ochrony godności pracy, w tym w kwestiach związanych ze sprawiedliwym i godziwym wynagrodzeniem, opartym na kwalifikacjach, wykształceniu, doświadczeniu oraz stażu pracy, a także na zakresie obowiązków i funkcjach. Przestrzegamy wszystkich powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz wewnętrznych regulacji dotyczących zatrudniania, szanując prawo naszych pracowników do płatnego urlopu i wypoczynku. Ustalamy systemy wynagrodzeń i premii na podstawie obiektywnych przesłanek, przewidzianych wewnętrznymi regulacjami. Sprzeciwiamy się wszelkim nieetycznym działaniom wobec osób świadczących dla nas pracę oraz interesariuszy zewnętrznych.
Otwarte i różnorodne środowisko pracy
W POL-MAK wspieramy budowanie kultury zrozumienia dla różnorodności w naszej organizacji, tworząc warunki dla otwartego i tolerancyjnego miejsca pracy, a także równe szanse dla wszystkich pracowników. Uważamy, że zróżnicowany zespół przynosi korzyści innowacji i wydajności, dlatego też aktywnie promujemy polityki i praktyki, które wspomagają inkluzywne środowisko pracy. Wykluczamy wszelkie formy dyskryminacji, czy to ze względu na płeć, orientację seksualną, stan cywilny, sytuację rodzinną, pochodzenie etniczne i narodowe, przekonania religijne, przynależność społeczną, poglądy polityczne, cechy fizyczne, zdrowotne, przynależność związkową czy niepełnosprawności. Gwarantujemy pracownikom prawo do prywatności oraz możliwość swobodnego wyrażania opinii na temat spraw, które ich dotyczą.
Work-life balance
W POL-MAK podejmujemy działania mające na celu dbałość o dobrostan pracowników. Odpowiadają one na różnorodne potrzeby pracowników oraz wspierają zachowanie przez nich równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym oraz ich innymi osobistymi potrzebami. W związku z powyższym realizujemy różne programy, w tym m.in.: fundusz świadczeń socjalnych, dodatkowa opieka medyczna, profilaktyczne działania zdrowotne, ubezpieczenie na życie, program zachęcający do uprawiania sportu i inne.
Równość w zatrudnieniu
W POL-MAK przywiązujemy ogromną wagę do zapewnienia równych szans dla wszystkich kandydatów oraz naszych obecnych pracowników. Dążymy do stworzenia środowiska pracy, które jest sprawiedliwe i w którym każda osoba ma możliwość pełnego wykorzystania swojego potencjału, niezależnie od jakichkolwiek różnic osobistych. Dotyczy to w szczególności kwestii związanych ze zmianą warunków zatrudnienia, możliwości awansu, czy dostępie do szkoleń, które umożliwiają rozwój zawodowy pracowników. Nasze zaangażowanie w równość szans jest kluczowe dla utrzymania zaufania naszych pracowników, partnerów i społeczności, w których działamy.
Dialog społeczny
W POL-MAK dbamy o prowadzenie dialogu społecznego, zgodnego z prawem, w dobrej wierze, opartego na wzajemnym szacunku i przekonaniu, że każda ze stron jest równoprawna. Szanujemy wolność pracowników do organizowania wystąpień, zrzeszenia się, tj. tworzenia i wstępowania do związków zawodowych i innych organizacji pracowniczych oraz do prowadzenia negocjacji zbiorowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Pracownicy nie mogą być dyskryminowani ze względu na przynależność do takich organizacji. Jesteśmy świadomi naszego oddziaływania na społeczności, w których funkcjonujemy. Pozostajemy w stałym dialogu z samorządami i społecznościami lokalnymi znajdującymi się na terenach, na które nasza działalność może wywierać wpływ. Poprzez naszą działalność staramy się tworzyć nowe możliwości wzrostu gospodarczego i dobrobytu społeczności, w których działamy.
Przyjazne miejsce pracy
W POL-MAK wspieramy kulturę tolerancji i wykluczamy wszelkie formy dyskryminacji, czy to ze względu na pochodzenie, płeć, orientację seksualną, sytuację rodzinną, narodowość, pochodzenie etniczne, wiarę, przynależność społeczną, poglądy polityczne, cechy fizyczne, zdrowotne czy niepełnosprawności. Dokładamy wszelkich starań, aby oferować miejsce pracy wolne od jakichkolwiek form naruszenia godności osobistej i równości płci, w tym: dyskryminacji, wszelkich form molestowania, mobbingu oraz innych działań naruszających zasady współżycia społecznego. Podobnego podejścia oczekujemy od naszych interesariuszy zewnętrznych.
Ochrona dzieci i zakaz pracy dzieci
Ochrona dzieci i zakaz pracy dzieci są dla POL-MAK wartościami o najwyższym priorytecie. Nasza firma stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek formom zatrudniania dzieci, zarówno w ramach naszej własnej działalności, jak i działalności naszych dostawców. Weryfikujemy wiek pracowników rekrutowanych do firmy w celu zapewnienia, że spełniają oni wymagania Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w zakresie wieku minimalnego. Uznajemy, że nasze zobowiązania w zakresie ochrony dzieci muszą obejmować również cały nasz łańcuch dostaw. Dlatego oczekujemy od wszystkich naszych dostawców, że będą przestrzegać tych samych standardów i będą prowadzić równie skrupulatne weryfikacje wieku swoich pracowników. Współpracujemy tylko z tymi dostawcami, którzy podzielają nasze zobowiązanie do eliminacji pracy dzieci i aktywnie dążą do zapewnienia zgodności ze światowymi normami.
Zapobieganie pracy przymusowej oraz handlu ludźmi
W POL-MAK odrzucamy wszelkie formy pracy przymusowej i związanej z handlem ludźmi w działalności własnej oraz naszych dostawców. Pracownicy mają prawo do zawierania i rozwiązywania stosunku pracy zgodnie ze swoją wolą. Zakazujemy dostawcom i wszelkim zewnętrznym pośrednikom pobierania opłat rekrutacyjnych lub podobnych kosztów od osób poszukujących pracy. Zakazujemy zatrzymywania dokumentów osobistych pracowników lub ograniczania swobody poruszania się pracowników lub wymagania od pracowników korzystania z zakwaterowania zapewnianego przez firmę.
Wykorzystanie sił bezpieczeństwa
W POL-MAK podejmujemy zdecydowane działania, aby zapobiegać wszelkim nadużyciom lub niewłaściwemu wykorzystaniu sił bezpieczeństwa, które mogłyby prowadzić do nieuprawnionych działań, takich jak nieetyczny nadzór, przemoc czy naruszanie prywatności. Regularnie monitorujemy działania sił bezpieczeństwa, aby zapobiegać nieodpowiednim praktykom i szybko reagować na wszelkie sygnały o nadużyciach.
Przeciwdziałanie korupcji
W POL-MAK jesteśmy zaangażowani w promowanie uczciwości i etycznego działania na wszystkich szczeblach naszej działalności, co zostało szczegółowo opisane w naszej „Polityce Antykorupcyjnej”. Dokument ten nie tylko definiuje, czym jest korupcja, ale także jasno określa, jakie działania są uznawane przez nas za niedopuszczalne. Zawiera również wytyczne dotyczące postępowania w przypadku zauważenia podejrzanych działań oraz procedurę zgłaszania wszelkich naruszeń etycznych. Budujemy partnerstwa oparte na wzajemnym zaufaniu z naszymi interesariuszami zewnętrznymi, propagując wartości uczciwości i etyki w całym łańcuchu dostaw. Chcemy, aby otoczenie biznesowe, w którym działamy, również kierowało się podobnymi zasadami.
Monitoring przestrzegania praw człowieka w całym łańcuchu dostaw
W związku z uchwaleniem Polityki ustanowiliśmy precyzyjne mechanizmy monitorowania przestrzegania praw człowieka w całym łańcuchu dostaw, tj. wdrożenie systemu oceny ryzyka, który pomoże zidentyfikować potencjalnie problematyczne obszary związane z przestrzeganiem praw człowieka; okresowe ankiety samooceny wśród dostawców, które pozwolą na monitorowanie i ocenę ich zaangażowania oraz podejmowanych działań na rzecz przestrzegania praw człowieka; audyty i kontrole dostawców oraz partnerów biznesowych, mające na celu ocenę zgodności ich działań z polityką praw człowieka POL-MAK.
Zgłaszanie nieprawidłowości i ich rozpatrywanie
W POL-MAK wdrożyliśmy efektywne i przejrzyste procedury zgłaszania naruszeń oraz nieprawidłowości wobec wszystkich zobowiązań wskazanych w niniejszej Polityce. Obejmują one kroki podejmowane w trakcie reakcji na zgłoszenie, czas reakcji w pierwszym kontakcie oraz na pełną odpowiedź oraz możliwe działania naprawcze dostosowane do wagi i powagi incydentu, takie jak szkolenia uzupełniające, zmiana polityki, czy nałożenie sankcji na dostawców lub pracowników. Mechanizm składania skarg jest otwarty i dostępny dla pracowników POL-MAK, dla pracowników zatrudnionych przez naszych dostawców oraz dla osób z zewnątrz, które mogą odczuwać negatywne skutki działań związanych z naszą działalnością. Wierzymy, że otwarta komunikacja oraz gotowość do reagowania na zgłoszone problemy przyczyniają się do budowy zaufania i lepszej współpracy z wszystkimi naszymi interesariuszami. Chcemy, aby czuli się bezpieczni i mieli pewność, że ich głos zostanie wysłuchany, a zgłoszone problemy zostaną odpowiednio rozwiązane. Zapewniamy łatwy dostęp do mechanizmu składania skarg, a także gwarantujemy poufność i ochronę osobom zgłaszającym takie kwestie, zobowiązując się jednocześnie do przeprowadzenia dokładnych dochodzeń i wprowadzenia niezbędnych działań naprawczych. Dzięki wdrożonym procedurom, POL-MAK ma możliwość zmniejszenia skutków naruszeń i zapobiegania podobnym incydentom w przyszłości. Metody raportowania i analizy umożliwiają systematyczne wykrywanie niepożądanych działań i skuteczne zarządzanie procesem naprawczym.
Wskaźniki efektywności
W POL-MAK określiliśmy mierzalne wskaźniki badania efektywności wdrażania w życie polityki przestrzegania praw człowieka, w tym publikowanie regularnych raportów z realizacji polityki praw człowieka, zawierających informacje o osiągnięciach i wyzwaniach, które zostały napotkane w danym okresie oraz regularne przeprowadzanie ankiet wśród pracowników i innych interesariuszy, aby ocenić ich postrzeganie polityki praw człowieka i poziom zaangażowania POL-MAK w jej wdrażanie.
Promocja praw człowieka wśród interesariuszy
W związku z wdrożeniem niniejszej Polityki podjęliśmy zobowiązanie dotyczące szkoleń i warsztatów w zakresie przestrzegania praw człowieka dla pracowników oraz interesariuszy zewnętrznych. Wprowadziliśmy obowiązkowe szkolenia wstępne i okresowe dla wszystkich pracowników, obejmujące wprowadzenie do polityki praw człowieka oraz wytycznych POL-MAK w tym zakresie. Będziemy dążyli do zwiększenia świadomość w zakresie wymagań dotyczących praw człowieka wśród naszych dostawców oraz innych interesariuszy zewnętrznych, organizując warsztaty edukacyjne, udostępniając dedykowane materiały informacyjne i edukacyjne. Zapewniamy również możliwość skonsultowania się z przedstawicielem POL-MAK w sprawach dotyczących przestrzegania praw człowieka oraz uzyskania wsparcia przy wdrażaniu niezbędnych procedur.
Polityka Przestrzegania Praw Człowieka jest dostępna na naszej stronie www.
POL-MAK zastrzega sobie prawo do aktualizacji niniejszej Polityki.
Nadzór nad polityką
Właściciel Polityki
Niniejszy dokument został opracowany przez Dział Zrównoważonego Rozwoju ESG. Właścicielem Polityki jest Zarząd Zakładu Poligraficznego POL-MAK Sp. z o.o., który deleguje jednego członka zarządu do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem praw człowieka.
Wejście w życie i okresowe przeglądy
Niniejsza Polityka wchodzi w życie z dniem jej zatwierdzenia przez Zarząd, a za jej przestrzeganie są współodpowiedzialni wszyscy interesariusze POL-MAK. Zobowiązujemy się do prowadzenia procesu należytej staranności w zakresie przestrzegania praw człowieka w swojej działalności oraz w relacjach biznesowych. Polityka będzie poddawana regularnym, corocznym, przeglądom w celu wprowadzania niezbędnych zmian. Dodatkowo, na bieżąco jest prowadzona analiza dokumentacji oraz wewnętrznych procedur w tematyce przestrzegania praw człowieka.
Batorowo, 2024 r.